Spolubydlení: jak vyřešit nájemní smlouvu?

Nejenom mezi studenty, ale i čerstvými absolventy a dalšími mladými pracujícími lidmi je sdílení nájmu čím dál častější. Především ve velkých městech se v jednom bytě často sejdou i neznámí lidé. Jak se co nejlépe pojistit proti nechtěným problémům?

Případ č. 1: Jsme parta dobrých kamarádů a hledáme byt společně

Několik přátel nebo kolegů si najde skvělý společný byt a právě probírají novou nájemní smlouvu. Mají tam být jako nájemci uvedeni všichni a nebo jen jeden?

Ideálním řešením je samozřejmě vždy smlouva o společném nájmu bytu, kdy budou v nájemní smlouvě uvedeni všichni uživatelé bytu a plátci nájemného. Tak zajistíte rovná práva a povinnosti – a vyloučíte, že zodpovědnost za škodu nebo neplacení části nájmu neponese pouze jedna osoba. Všichni tak budou moci vyřizovat běžnou agendu týkající se nájmu – např. žádat majitele o drobné opravy. Také při změně nájemní smlouvy bude mít každý z vás možnost zasáhnout.

Velmi často se však stává, že majitel bytu z nějakého důvodu chce napsat nájem pouze na jednoho nájemce – ostatní pak v bytě žijí bez smluvního vztahu a jsou pouhými uživateli bytu. Pokud jste vážní zájemci a chcete se na smlouvě podílet, zkuste vyjednávat.

Pokud jste ale blízcí přátelé a věříte si, smlouva napsaná na jednoho z vás může být také variantou. Jako hlavního nájemce zvolte toho, kdo se chce v bytě dlouhodobě usadit a bude si průběžně za odcházející spolubydlící shánět náhradu.

Případ č. 2: Mám skvělý nájem a potřebuji spolubydlícího

Dalším případem spolubydlení může být „přistěhování“ nového spolubydlícího do vašeho stávajícího nájmu. Ať už z finančních, nebo jiných důvodů, se najednou potřebujete o platbu nájmu s někým podělit. Jak spolubydlení zajistit smluvně v tomto případě?

Pokud si přejete zůstat výhradním nájemcem a mít tím pádem rozhodovací právo o tom, kdo bude v bytě bydlet atd., uzavřete se spolubydlícím podnájemní smlouvu. Pokud máte na adrese pronajatého bytu své trvalé bydliště, nemusíte podle nového občanského zákoníku dokonce ani žádat majitele bytu o souhlas s nastěhováním podnájemníka. Máte trvalé bydliště jinde? Zkuste majitele požádat o písemný souhlas. Bez něj bude vaše podnájemní smlouva neplatná.

Co by měla podnájemní smlouva obsahovat? Povinně musíte ve smlouvě s novým spolubydlícím (jako podnájemcem) definovat specifikaci bytu, výši podnájemného a dobu podnájmu. Nastavte raději smluvně i další podmínky – jako kauci v případě škody nebo možnosti odstoupení od smlouvy v případě porušení pořádku – v případě problémů vám výrazně usnadní situaci. Vznik podnájemní smlouvy a počet nových obyvatel bytu jste pak povinni majiteli do 2 měsíců ohlásit.

Případ č. 3: Spolubydlící jsou cizí a nevím, zda jim důvěřovat

I v tomto případě lze vše řešit podnájemní smlouvou – nabízí se ale i další řešení, pokud chcete být před zákonem se spolubydlícím rovnocenní. Zkuste požádat majitele, zda by mu nečinilo problém uzavřít s vámi a spolubydlícím 2 na sobě nijak nezávislé nájemní smlouvy.

Potřebujete poradit? HLEDAMBYT.cz vám zajistí kompletní právní servis. Máte-li jiné dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

Oblíbené položky (0)

607 260 333

V pracovních dnech od 9 do 20 hodin.

Facebook hlídat nabídku