Pronajímání bytu v 10 krocích

Zatímco o právních aspektech pronajímání bytu si můžete přečíst v příspěvku o Novém občanském zákoníku, dnes se zaměříme na ryze praktické rady, které byste si při celém procesu měli vzít k srdci. Alfou i omegou pronájmu bytu, který vám přinese finanční přilepšení a minimum starostí je výběr toho správného nájemníka a ošetřená nájemní smlouva.

  1. Předtím, než vůbec začnete nabízet svůj byt či dům k pronájmu, ujasněte si, o jakého nájemníka stojíte. Má to být nekuřák? Vadí vám domácí mazlíčci? Kolik osob může maximálně obývat váš byt?
  2. Rozvažte, jak bude budoucí nájemník platit za služby a energie. 1. variantou je domluva na rozumných měsíčních zálohách a energie mít  stále přihlášené na své jméno. Na konci roku pak provedete zúčtování a nehrozí nepříjemnosti, jako odpojený elektroměr, kdyby nájemník účty ignoroval. Na 2. stranu, pokud má nájemník energie napsané na sebe, nenesete odpovědnost za případné nedoplatky, které mohou být mnohdy vyšší než náklady za znovupřipojení či revizi.
  3. Stanovte si cenu za pronájem bytu, která je obvyklá v lokalitě a zohledňuje vybavení bytu. S příliš vysokým nájmem zůstane váš byt dlouho neobsazený, na druhé straně příliš levný pronájem bytu vám nepokryje ani nutné opravy a jiná rizika. S nastavením výše nájmu vám poradí realitní makléř.
  4. Po nájemníkovi můžete pátrat mezi známými nebo využít širšího inzertního potenciálu realitní kanceláře.  V nabídce pronájmu, nebo při poradě s makléřem uveďte všechny vaše požadavky na nájemníka, ať se přihlásí pouze relevantní zájemci.
  5. Klíčové jsou vzájemné sympatie na 1. schůzce s vážným zájemcem. Výhodou vlastního realitního makléře je fakt, že schůzku zorganizuje a vy tak nebudete muset komunikovat s desítkami potenciálních nájemníků.
  6. Na schůzce by měli být přítomni všichni, kteří budou v bytě bydlet. Dejte na svou intuici, a pokud budete na pochybách, pokračujte v hledání.
  7. Pokud jsme našli vhodného nájemníka, sepište detailní nájemní smlouvu, která upravuje případné sankce za neplacení nájemného, poničení vybavení bytu, nebo nedodržování smlouvy obecně.
  8. Kontaktujte i svoji pojišťovnu, zda případné škody, které nájemník způsobí užíváním bytu 3. osobám, pokrývá vaše pojištění domácnosti, nebo zda je nutné sjednat připojištění. Nájemník by měl každopádně mít sjednané pojištění odpovědnosti.
  9. Je na vás, zda vyhovíte nájemníkovi, aby si na adrese pronájmu zřídil trvalý pobyt. Může tak dokonce učinit i bez vašeho svolení jen na základě nájemní smlouvy. Trvalý pobyt ovšem nezakládá právo v bytě bydlet trvale, ani povinnost zajišťovat později takovému nájemníkovi náhradní bydlení. I když jde pouze o administrativní údaj pro úřady, trvalá bydliště bývají často 1. cílem exekutorů.
  10. Trvalý pobyt můžete po uplynutí nájemní smlouvy zrušit poměrně jednoduše na městském úřadě.

S výběrem nájemníka k oboustranné spokojenosti vám může zásadně pomoci správná realitní kancelář. V HLEDAMBYT.cz spolupracujeme jenom s prověřenými nájemníky a pronajímateli, nabízíme komplexní právní služby a dohlížíme na hladký průběh pronájmu i po uzavření nájemní smlouvy. S důvěrou se na nás obraťte s pronájmem bytu v Praze, nebo využijte naši komplexní službu správy nemovitosti.

Oblíbené položky (0)

607 260 333

V pracovních dnech od 9 do 20 hodin.

Facebook hlídat nabídku