Nový občanský zákoník. Co přináší nájemníkům?

V roce 2014 se kvůli novému občanskému zákoníku dočkají nájemníci řady novinek, které ovlivní jejich dosavadní smlouvu o pronájmu i všechny nové nájemní smlouvy uzavřené po 1. lednu 2014. Odborníci tvrdí, že nová úprava vytváří pro nájemce výhodnější pozici s řadou klíčových práv, jež nelze krátit.

Na co pamatovat ve smlouvě o nájmu?

  • Nájemní smlouva musí být písemná a musí obsahovat přesné označení bytu, jeho příslušenství, rozsah užívání bytu nebo způsob výpočtu nájemného a služeb.
  • K jakýmkoliv ujednáním o zaplacení smluvní pokuty pronajímateli se nově nepřihlíží, stejně jako k povinnostem zaneseným ve smlouvě, které jsou zjevně nepřiměřené.
  • Nájemce může v bytě podnikat, pokud to neznamená zvýšené zatížení pro byt.
  • Nájemce smí v bytě i chovat zvíře, pokud tím pronajímateli nebo dalším obyvatelům domu nezpůsobuje nepřiměřené obtíže. 
  • Pokud v bytě trvale bydlíte, můžete si bez souhlasu pronajímatele vzít do bytu podnájemníka. Pokud naopak byt trvale neobýváte a chcete ho pronajmout 3. osobě, potřebujete písemný souhlas.
  • Nájemní smlouvu na dobu určitou je možné vypovědět, pokud se významně změní podmínky, za kterých ji strany uzavíraly. 

Hledáte výhodný pronájem bytu v Praze? Kontaktujte odborníky

S realitní kanceláří HLEDAMBYT.cz, která se specializuje na pronájem bytů v Praze a okolí, nešlápnete vedle. Známe seriózní majitele nemovitostí, najdeme pro vás levné pronájmy a zajistíme kompletní právní servis. Zajímáme se o vaši spokojenost i po podpisu smlouvy a jakékoliv nepříjemnosti ihned řeší náš makléř.

Oblíbené položky (0)

607 260 333

V pracovních dnech od 9 do 20 hodin.

Facebook hlídat nabídku