Vyplatí se koupě bytu na pronájem?

Nemovitosti jsou jednou z nejjistějších investic, a proto se čím dál více z nás rozhodne pro koupi bytu tzv. na pronájem – tedy bytu, ve kterém nepotřebujeme zrovna bydlet, ale chceme mít zisk z jeho pronájmu, případně budoucího výhodného prodeje. Podívejte se s námi, jak vybírat, aby se vám vaše investice skutečně vyplatila.

Investujte do bytu v Praze, jinde zapláčete

Investiční jistotou je koupě menšího až středně velkého bytu (2+kk až 3+1) v Praze nebo některých krajských městech (Liberec, Brno, Hradec Králové). Dobrou volbou bude také lokalita, kde se soustřeďují významné podniky, jako je např. Mladá Boleslav. V méně atraktivních regionech nabídka bytů obvykle převyšuje poptávku, a pokud se vám vůbec podaří najít nájemníka, těžko po něm budete požadovat nadprůměrný nájem.

Rizika koupě bytu na pronájem

S výší nájmu souvisí i mnohdy nereálná očekávání zájemců o koupi bytu na pronájem. Po odečtení vašich finančních investic do vybavení a údržby, nehledě na časovou náročnost, mnohdy celkový zisk z pronájmu nepřekročí ani 3 %. Pokud navíc máte smůlu na neplatiče nebo bezohledného nájemníka, který váš byt zdemoluje, můžete se dostat i do červených čísel a váš elán z pronájmu bytu vezme rázem za své. O to vážnější situace nastane, pokud z očekávaných výnosů chcete splácet hypotéku.

Bizarní, ale pravdivé příběhy

Nezáviděníhodná situace v podobě zablokovaných výnosů může nastat např. v případě smrti vašeho nájemníka. V takové situaci může notář byt zapečetit i na několik měsíců kvůli dědickému řízení, než dojde k vyklizení a předání bytu zpět do vašich rukou.

Důkladně prozkoumejte stav domu i bytu

Vaší investici také může zhatit volba bytu v domě s náročnou údržbou nebo technickými problémy, kde navíc společenství vlastníků nemá našetřenou dostatečnou částku pro nenadálé opravy. Může se tak stát, že budete muset přispět jednorázově třeba na novou střechu nebo opravu nefunkčního výtahu v řádu desetitisíců.

Koupě bytu jako investice: opravdový zisk, nebo prokletí?

Nemalujte si tedy investici do bytu na pronájem jen jako procházku růžovým sadem. Je pravděpodobné, že se vám nepodaří dlouho sehnat nájemníka, protože jste za pronájem nastavili nereálnou cenu, nebo že se o vás prostě zájemci nedozví. Nakonec tak třeba využijete služeb realitní kanceláře, která může váš byt lépe propagovat, nastavit cenu obvyklou pro daný typ bytu a lokalitu a má i čas provázet potenciální nájemníky při prohlídkách bytu.

Chcete-li zaručeně pronajmout byt v Praze, svěřte se do rukou odborníků. V HLEDAMBYT.cz jsme specialisté na prodej a pronájem bytů v Praze včetně souvisejících právních a znaleckých služeb, takže nemůžete šlápnout vedle.

Oblíbené položky (0)

607 260 333

V pracovních dnech od 9 do 20 hodin.

Facebook hlídat nabídku