Tip realitního makléře: Na kolik ocenit svůj byt v Praze?

Chcete prodat byt, ale nemáte představu, kolik si za něj říci, abyste netratili a zároveň se byt rychle prodal? Můžete si nechat ocenit byt znalcem, což ale vyjde poměrně draho, svěřit se do rukou realitní kanceláře, která má představu o poměrech na trhu s byty v Praze, anebo zkusit štěstí na vlastní pěst. Poradíme vám, která z variant se vám nejvíce vyplatí, a přidáme i tipy, jak zhruba ocenit svůj byt bez pomoci odborníků.

Odhad znalce raději jen u hypoték

Využití služeb znalce se nevyhnete v případech, kdy ho vysloveně požaduje zákon, nebo banka pro posouzení hypotečního úvěru. Soudní znalec pracuje s koeficienty polohy, s cenami stavebních prací a klade větší důraz i na ocenění různých technických detailů podle státních tabulek. Výsledkem je většinou nadhodnocený odhad oproti tržní hodnotě a poplatek zhruba 4000,- za ocenění bytu.

Tržní ocenění od makléře

Makléř dá oproti znalci především důraz na tržní situaci, za které lze byt prodat. Zohledňuje hlavně ceny okolních nemovitostí a lokalitu, což se pro účely prodeje bytu v Praze hodí mnohem lépe – odhad znalce a makléře se totiž může lišit až o 20 %. Makléř má také zkušenosti, jak nepatrnými úpravami zvýšit hodnotu bytu, na co kupující nejvíce slyší a může vám doporučit i maximální výši slevy, kterou váhajícím zájemcům lze nabídnout, abyste přitom netratili.

Odhaduji sám: Za kolik mám prodat svůj byt?

Na vaši otázku lze jednoduše odpovědět: „Za co nejvíc to půjde,“ ovšem šlo by o velké zjednodušení. Cenu musíte nastavit citlivě a vzít v úvahu následující:

  • Velikost bytu (+ balkon, lodžie, předzahrádka)
  • Technický stav bytu a typ domu, kde se byt nachází (panel/cihla/s výtahem/bez výtahu)
  • Lokalitu, ve které se byt nachází (centrum, periferie) a jeho polohu (u silnice/u lesa)
  • Věcná břemena a omezení v užívání nemovitosti (např. družstevní vlastnictví)
  • Náladu na trhu a kupní sílu poptávajících v daném regionu

Nejlepší je začít porovnáním podobného bytu, jako je ten váš, který už v nabídce realit figuruje, nebo byl nedávno prodán. Od částky, za kterou se prodal, odečtěte prvky, které vy ve svém bytě nemáte, nebo naopak přičtěte lákadla typická pro vaši nemovitost. Cenu můžete upravovat i podle metráže bytu – v Praze se obvykle cena za 1 m2 pohybuje kolem 80-90 000 Kč.

Potřebujete poradit s cenou při prodeji bytu? Obraťte se na HLEDAMBYT.cz a využijte naše know-how pro prodej a pronájem bytů v Praze. Doporučíme vám optimální cenu, při které svůj byt rychle a výhodně prodáte, zároveň vás ale nebudeme nutit do ničeho, co sami nechcete.

Oblíbené položky (0)

607 260 333

V pracovních dnech od 9 do 20 hodin.

Facebook hlídat nabídku