Výhody a nástrahy bytu v osobním vlastnictví

Za posledních 13 let přibylo v České republice více než 1,3 milionu majitelů bytů v osobním vlastnictví. Ve vlastním bytě tak nyní žije více než 30 % Čechů. Přečtěte si největší výhody a naopak možné problémy při bydlení „ve svém“.

Společenství vlastníků jednotek podle nové právní úpravy

Nový občanský zákoník přinesl řadu změn týkajících se společenství vlastníků bytových jednotek. I nadále se povinně zakládá u bytových domů s alespoň 5 jednotkami a 3 různými majiteli. Nová úprava například usnadňuje rozhodování na shromážděních vlastníků – k přijetí rozhodnutí už není nutná účast určitého procenta majitelů bytů, nově stačí souhlas většiny přítomných majitelů. Pokud to připouští stanovy společenství, lze rozhodovat i písemně bez osobní účasti na schůzích.

5 největších výhod bytu v osobním vlastnictví

 1. Na rozdíl od družstevního vlastnictví je byt opravdu váš a smíte s ním libovolně nakládat – prodat, pronajmout nebo se jím zaručit bance pro získání úvěru.
 2. Výhodná investice do budoucna díky vyšší tržní ceně bytů v osobním vlastnictví. Zhodnocujete tím také peníze investované do zvelebování bytu.
 3. Větší variabilita financování – na vlastní byt si můžete snáze vzít hypotéku nebo jej financovat ze stavebního spoření. Stát zvýhodňuje majitele vlastních bytů například možností odpočtu zaplacených úroků z hypoték od daňového základu.
 4. Nižší měsíční náklady – už nemusíte platit nájemné.
 5. Byt může mít v katastru nemovitostí zapsaných i více vlastníků, například manžele či partnery.

Hlavní výhody jsme shrnuli také v našem úvodním článku o osobním vlastnictví.

Možná úskalí vlastního bydlení

 1. O svůj byt se musíte ze zákona náležitě starat. Přebíráte plnou odpovědnost za škody vzniklé v souvislosti s provozem vašeho bytu – například vytopíte-li sousedy kvůli špatnému stavu rozvodů apod. Doporučujeme proto sjednat si kvalitní pojištění občanské odpovědnosti – známé jako tzv. „pojistka na blbost“.
 2. Musíte každoročně platit daň z nemovitosti. Sami si musíte ohlídat i její výši, která se může rok od roku měnit.
 3. S většími opravami a rekonstrukcemi bytu musí souhlasit společenství vlastníků jednotek.
 4. Společenství vlastníků musíte ze zákona informovat i o dalších skutečnostech – například do měsíce ohlásit, že jste koupili byt, kolik členů má aktuálně vaše domácnost nebo jména a trvalé adresy osob, kteří jsou u vás v pronájmu.
 5. Musíte platit poplatky za společnou správu domu – zahrnují zpravidla úklid, drobné opravy, ale někdy i ostrahu společných prostor apod.
 6. Převod vlastnictví bytu spojený se zápisem do katastru nemovitostí může trvat až 3 měsíce.
 7. Při prodeji bytu je třeba uhradit daň z převodu a musíte mít znalecký odhad ceny nemovitosti. Také někdy déle trvá, než se byt prodá, vzhledem k vyšším cenám oproti nemovitostem v družstevním vlastnictví.

Přečtěte si naše další tipy při koupi bytu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Oblíbené položky (0)

607 260 333

V pracovních dnech od 9 do 20 hodin.

Facebook hlídat nabídku