Výměna bytů se vrací jako nový trend v bydlení

Sháníte byt v Praze, protože se stěhujete za prací? Toužíte uniknout z velkoměsta do klidnějšího prostředí? Nebo jen chcete něco většího? Nemusíte hned zvažovat koupi nebo pronájem nového bytu – zkuste nejdřív výměnu!

Bez daně z převodu nemovitosti při prodeji

Nejpragmatičtějším argumentem pro výměnu bytu jsou samozřejmě finance. Výměnou v podstatě ušetříte polovinu z 3% daně z převodu nemovitosti, která by vás čekala v případě klasické prodeje.

Když si chce např. mladý pár, který čeká přírůstek do rodiny a potřebuje větší byt, vymění byt se starším párem, který chce naopak do menšího, nemusí sepisovat 2 kupní smlouvy, ale tzv. směnnou smlouvu, který NOZ rozpracoval ještě detailněji, než předchozí právní úpravy. Daň se pak na základě znaleckého posudku počítá jen z dražší nemovitosti. Vůbec přitom nezáleží na tom, zda si účastníci směny vyrovnali rozdíl v ceně bytů v penězích, jiným způsobem, anebo se nevyrovnávali vůbec. O platbu daně z převodu nemovitosti se tak můžou obě strany podělit napůl.

Jak vyměnit obecní a družstevní byt

Výměna bytů je také poměrně jednoduchá, pokud bydlíte v obecním, nebo družstevním bytě. U obecního bytu se na výměně musí zájemci dohodnout písemně a potřebují i písemný souhlas pronajímatele – tedy obce, nebo městské části (příslušného bytového odboru), u kterého o výměnu požádají.

Výměnu družstevních bytů lze vyřešit vzájemným převodem členských práv a povinností spojených s členstvím v bytovém družstvu, přičemž souhlas orgánů družstva není nutný. Družstvu předložíte jen smlouvu o výměně.

Hlavní problém? Načasování

Hlavním problémem výměny bytů je ovšem načasování. Těžko najdete zájemce o výměnu s pěkným bytem, který se objeví zrovna ve chvíli, kdy se chcete stěhovat. Proto dnes, oproti minulému režimu, dávají lidé přednost spíše klasickému prodeji starého bytu a koupi nového. Pokud ovšem do výměny přesto chcete jít, podejte si inzerát na internetu, nebo zkuste nástěnku obecního úřadu, pokud chcete směnit byt obecní.

HLEDAMBYT.cz se specializuje na pronájem a prodej bytů v Praze. Pokud máte zájem o výměnu, kontaktujte nás, a společně najdeme řešení včetně zajištění souvisejících právních a znaleckých služeb.

Oblíbené položky (0)

607 260 333

V pracovních dnech od 9 do 20 hodin.

Facebook hlídat nabídku